Trening personalny to indywidualnie dostosowane sesje treningowe prowadzone przez profesjonalnego trenera osobistego. Są opracowane specjalnie dla konkretnego klienta uwzględniając jego cele, aktualny stan zdrowia, poziom sprawności fizycznej oraz preferencje treningowe.
Ile trwa osobisty trening i jak się do niego przygotować?
Trening trwa 60 minut, jednak jeśli tego potrzebujesz może trwać 2h. Druga godzina może być poświęcona na fizjoterapię.
Weź ze sobą butelkę wody, jeden ręcznik do wyścielania sprzętu a drugi do wycierania potu z ciała. Ważne jest by mieć do tego osobny ręcznik, ponieważ pomimo dezynfekcji sprzętu należy zachować ostrożność i nie wycierać ciała (szczególnie twarzy) ręcznikiem, który miał kontakt ze sprzętem treningowym. Kolejną rzeczą niezbędną do odbycia treningu są wygodne buty sportowe, luźne spodenki i koszulka, które nie będą krępowały ruchów.
Co musi wiedzieć o tobie trener personalny przed rozpoczęciem ćwiczeń?
Pierwszym krokiem jest dokładna konsultacja z klientem by dowiedzieć się o jego celach, aktualnym stanie zdrowia, kontuzjach z przeszłości czy ograniczeniach fizycznych. Trener powinien mieć świadomość ewentualnych chorób przewlekłych klienta i przyjmowanych leków. Pierwsze spotkanie to właśnie trening wdrożeniowy, na tym etapie przeprowadzana jest ocena sprawności fizycznej, aby dostosować program treningowy do indywidualnych potrzeb podopiecznego. Na podstawie zebranych informacji trener personalny opracowuje spersonalizowany plan treningowy, który jest dostosowany do potrzeb i możliwości klienta.
Rozgrzewka i aktywacja przed treningiem personalnym
Rozgrzewka ma na celu przyspieszenie tętna, zwiększenie elastyczności tkanek i pobudzenie produkcji mazi stawowej. Najczęstszą formą rozgrzewki jest rowerek stacjonarny, bieżnia lub lekkie ćwiczenia wskazane przez trenera.
Kolejnym etapem jest aktywacja – są to ważne wstępne ćwiczenia przed właściwym treningiem. Mają na celu aktywowanie do pracy partii mięśni, nad którymi będziecie pracować podczas treningu. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ jego brak lub niewłaściwa aktywacja może skutkować pracą nie tych mięśni, na których nam zależało.
Właściwy trening
W tej części wykonujemy ćwiczenia i uczymy się prawidłowej techniki. To najdłuższa część, która trwa od 30 do 45 minut.
Trener personalny monitoruje każde ćwiczenie dbając o właściwą technikę wykonania oraz zapobiegając urazom. Poprawna technika jest kluczowa dla osiągnięcia oczekiwanych wyników treningowych, dlatego trener stale koryguje i udoskonala sposób wykonywania ćwiczeń.
Ostatni etap treningu personalnego
Rozciąganie po treningu personalnym jest ważnym elementem rutyny, który pomaga zmniejszyć napięcie mięśniowe, poprawić elastyczność oraz przyspieszyć proces regeneracji. Następnie trener może przekazać swoje obserwacje i wnioski. To czas na wyrażenie wątpliwości, zadawanie pytań i ustalenie terminu następnego treningu.
Co jeśli ćwiczenia mi nie odpowiadają?
Oczywiście możesz to zakomunikować a trener personalny będzie liczył się z twoimi preferencjami i znajdzie alternatywną formę ćwiczenia. Jednak jeżeli osoba prowadząca trening uzna, że ćwiczenie jest odpowiednio dobrane i korzystne dla twojego przypadku nie należy go zmieniać. Lepiej jest dołożyć starań by wykonać ćwiczenie jak najlepiej a może z czasem nie będzie już uciążliwe.
Czy przed treningiem personalnym powinieneś coś potrafić?
Nie. Trener personalny nie oczekuje od podopiecznych zupełnie żadnego konkretnego poziomu sportowego. Ocena sprawności służy jedynie dobraniu optymalnego treningu do podopiecznego.
Czy po treningu w razie pytań można kontaktować się z trenerem?
Zazwyczaj jest to nawet wskazane by w razie wątpliwości skontaktować się ze swoim trenerem. Przekaż mu aktualny stan zdrowia, ewentualne miejsca zakwasów.