Jaki wpływ mają ćwiczenia na Twoje zdrowie psychiczne?

Jaki wpływ mają ćwiczenia na Twoje zdrowie psychiczne?

Wiedziałeś o tym, że ćwiczenia fizyczne mają wpływ nie tylko na Twoje zdrowie fizyczne, ale także na psychiczne? ?? Dowiedz się dlaczego!

Wiadomo nie od dziś, że sport ma duży wpływ na nasze zdrowie fizyczne. Poprawiamy w ten sposób nie tylko naszą sylwetkę, ale i także układ oddechowy, czy krążenie.

Jednak na tym wpływ ćwiczeń się nie kończy i możemy zauważyć jak aktywność fizyczna wpływa na nasz układ nerwowy, ogólne samopoczucie, czy właśnie – zdrowie psychiczne.

Ale dlaczego tak się dzieje? ?

Ćwiczenia pomagają nam się odstresować, porzucić natrętne myśli, zapomnieć o zmartwieniach, ale także wprowadzają realne, fizyczne zmiany w komórkach mózgu.

Nasz organizm traktuje moment aktywności fizycznej, jako moment stresu. Dlatego, by uruchomić mechanizm walki i ucieczki, wydzielane zostaje białko BDNF, które ochrania i naprawia nasze neurony pamięci. Dodatkowo podczas wysiłku produkowane sią endorfiny i inne neuroprzekaźniki, które nie tylko chronią nasz mózg, ale są odpowiedzialne za poprawę nastroju, uczucie euforii i zmniejszenie bólu związanego z ćwiczeniami.

Trening także pobudza nasz mózg, a co za tym idzie, jest lepiej dotleniony i ma zwiększony przepływ krwi. To powoduje, że komórki nerwowe namnażają się i wzmacniają.

A jak ma to się do naszego samopoczucia?

Całkowity brak aktywności, czy jej niewielka ilość powoduje, że czujemy się ospali, zmęczeni i przygnębieni, dodatkowo brak ćwiczeń może być czynnikiem sprzyjającym rozwojowi nerwicy, zaburzeń snu, koncentracji, czy nawet depresji!

Treningi skutecznie obniżają poziom stresu i zmniejszają podatność na stany lękowe i reakcje nerwowe. Redukują także ryzyko zachorowania na depresję, nawet o kilkadziesiąt procent!