Jaki wpływ mają ćwiczenia na Twoje zdrowie psychiczne?

Jaki wpływ mają ćwiczenia na Twoje zdrowie psychiczne?

Wiedziałeś o tym, że ćwiczenia fizyczne mają wpływ nie tylko na Twoje zdrowie fizyczne, ale także na psychiczne? 🤔😮 Dowiedz się dlaczego!

Wiadomo nie od dziś, że sport ma duży wpływ na nasze zdrowie fizyczne. Poprawiamy w ten sposób nie tylko naszą sylwetkę, ale i także układ oddechowy, czy krążenie.

Jednak na tym wpływ ćwiczeń się nie kończy i możemy zauważyć jak aktywność fizyczna wpływa na nasz układ nerwowy, ogólne samopoczucie, czy właśnie – zdrowie psychiczne.

Ale dlaczego tak się dzieje? 🤔

Ćwiczenia pomagają nam się odstresować, porzucić natrętne myśli, zapomnieć o zmartwieniach, ale także wprowadzają realne, fizyczne zmiany w komórkach mózgu.

Nasz organizm traktuje moment aktywności fizycznej, jako moment stresu. Dlatego, by uruchomić mechanizm walki i ucieczki, wydzielane zostaje białko BDNF, które ochrania i naprawia nasze neurony pamięci. Dodatkowo podczas wysiłku produkowane sią endorfiny i inne neuroprzekaźniki, które nie tylko chronią nasz mózg, ale są odpowiedzialne za poprawę nastroju, uczucie euforii i zmniejszenie bólu związanego z ćwiczeniami.

Trening także pobudza nasz mózg, a co za tym idzie, jest lepiej dotleniony i ma zwiększony przepływ krwi. To powoduje, że komórki nerwowe namnażają się i wzmacniają.

A jak ma to się do naszego samopoczucia?

Całkowity brak aktywności, czy jej niewielka ilość powoduje, że czujemy się ospali, zmęczeni i przygnębieni, dodatkowo brak ćwiczeń może być czynnikiem sprzyjającym rozwojowi nerwicy, zaburzeń snu, koncentracji, czy nawet depresji!

Treningi skutecznie obniżają poziom stresu i zmniejszają podatność na stany lękowe i reakcje nerwowe. Redukują także ryzyko zachorowania na depresję, nawet o kilkadziesiąt procent!