Czym jest wiek metaboliczny?

Czym jest wiek metaboliczny?

Jesteś młodą osobą, ale ciągle odczuwasz zmęczenie i szybciej tracisz energię? To wina Twojego wieku metabolicznego! Ale czym on właściwie jest? ?

Wiek metaboliczny informuje nas w jakiej kondycji jest nasz organizm, a także ile ma lat. Bardzo często jest tak, że nasz prawdziwy wiek różni się od metabolicznego.

Jeżeli jest mniejszy – to dobrze dla naszego zdrowia i wyglądu, jednak gdy jest wyższy – musimy porządnie zastanowić się nad sposobem naszego życia! ?

Ale od czego zależą te rozbieżności??

– naszego stylu życia
– diety
– odpowiedniego nawodnienia
– aktywności fizycznej
– równowagi hormonalnej

Jak obliczyć wiek metaboliczny?

Wiek metaboliczny jest określany za pomocą specjalnych analizatorów składu ciała, które z podanych poniżej danych określą nasz wiek metaboliczny:

– podstawowa przemiana materii (PPM lub BMR) – ilość energii zużywana w celu podtrzymania podstawowych czynności życiowych
– masa mięśni
– masa tkanki tłuszczowej
– masa wody

Jak obniżyć swój wiek metaboliczny?

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na nasz wiek (oprócz genów, na które nie mamy wpływu), jest nasz styl życia. Zdecydowanie powinniśmy się zacząć więcej ruszać, ograniczyć używki, nie stronić od wysiłku fizycznego, czy ćwiczeń siłowych, które skutecznie rozbudują naszą masę mięśniową i przyczynią się do spadku masy tłuszczowej w naszym organizmie.

Dużą uwagę należy także przykładać do odpowiedniego nawodnienia organizmu. Nie bez znaczenia pozostaje także dieta, która powinna być odpowiednio zbilansowana pod względem makroskładników.